Feeder Robot

by

Logo+Slogan-Bwhite.png

Smart feeding.
Better breeding.

 

אחת המשימות החשובות ביותר בחוות דגי נוי ובחממות גידול דגיגי מאכל (Hatcheries) היא הזנת הדגים. זוהי עבודה יומיומית , שבה הדיוק הוא קריטריון מהותי ביותר. כחלק מתהליך ההזנה, נדרש להתאים את הכמויות וסוגי המזון השונים לבריכות השונות בהתאם לזן הדגים, גילם, משקלם, וכן מספר הדגים בבריכה. כל אלו משתנים מעת לעת, ובנוסף, כדי להבטיח שמירה על  תנאי הגידול האופטימליים עבור הדגים, יש צורך לחלק את כמות המזון היומית לארוחות במרווחי זמן שווים לאורך היממה. בחוות מבצעים את ההזנה בדרך כלל באופן ידני או באמצעות מאביסים מכאניים סטטיים (יש מאביס נפרד לכל בריכה). לשתי השיטות יש בעיות רבות:

הזנה ידנית כרוכה בהשקעת עבודה מרובה, ונתונה לאי דיוקים וחוסר עקביות במתן הכמויות הנדרשות בזמנים המתאימים.

הזנה בעזרת מאביסים מכאניים סטטיים אמנם מפחיתה במקצת את עבודת ההזנה אבל דורשת עיסוק רב בטיפול בתקלות מכניות. בנוסף לזה, המאביסים אינם מספקים מידע למגדל לגבי הביצועים שלהם בפועל ויש צורך

לנטר באופן פיזי את המצב - על ידי הליכה בין הבריכות כמה פעמים ביום… שוב, הרבה עבודה.

כמו כן - מאביס מכני סטטי יודע לתת לבריכה רק סוג מזון אחד

 

הפתרון

מערכת הרובוטים של Crystal Vision מחליפה את ההזנה הידנית ו/או המכאנית הסטטית הרגילה, ומאפשרת למגדל להגדיר עבור כל דג את תדירות הארוחות, את גודלן, ואת סוג המזון שיינתן.​ בשונה מחלוקת מזון ידנית, הרובוט מסוגל להזין כמויות מדויקות בהתאם לתכנית של כל תא גידול, ובמרווחי זמן שווים לאורך היום.

ההזנה המדויקת המבוצעת על ידי המערכת, מסייעת בשמירה על ניקיון גוף המים ובריאות הלהקה, וכן בטיפוח עקומת גידול אופטימלית. בנוסף, הרישום האוטומטי של כמויות המזון שניתנו בפועל, שם בידי המגדל כלי למעקב ותיקון ביצועים, לצורך השגת חיסכון במזון ובכוח אדם יקרים.

פרט למזון, משמשת המערכת גם לביצוע של פעולות נוספות, כגון פיזור ארטמיה, או כמערכת מינון לתוספים ותרופות. ניתן להתאימה גם למחקר על ידי הוספת סנסורים המבצעים דגימות ומדידות בכל בריכה שהרובוט עובר מעליה .

 

אופן הפעולה

תנועת הרובוט נעשית על גבי מסילה עגולה, בשיטה ייחודית ובעלת עלות נמוכה אשר פותחה על ידי קריסטל ויז'ן. מזין המזון החכם שפותח על ידי מומחי החברה, מאפשר פיזור מזון בדיוק של מתחת ל-0.5 גרם וברוחב פיזור של 20 ס"מ. ניתן גם להוסיף מערכת פיזור ברוחב גדול יותר ואף להוסיף מערכת מילוי אוטומטי לרובוט כך שיוכל לשאת כמויות יומיות גדולות יותר.

 

זיהוי מיכלי הגידול מתבצע באמצעות RFID, והוא מבטיח מעקב אחרי חלוקת המזון במיכל הרצוי. הרובוט עצמו מצויד בתקשורת אלחוטית ו​ניתן לשלוט מרחוק בתנועתו, לשנות לו את תכנית המזון שנקבעה ועוד.

 

על הפיתוח

הרובוטים להזנת דגים פעילים כבר כ-10 שנים בחברת קאלרס הממוקמת בחצבה, ובחוות סי-גל שבמושב עידן. החברות מדווחות על הקלה בעומס העבודה, הגדלת הפוריות, ירידה בשיעורי תמותת דגים  ושיפור בגרף הגידול – פרמטרים חשובים ביותר, המסייעים למקסם את הרווחיות.

השנה עומדים להצטרף למעגל לקוחותינו גם מגדלי שרימפס. בנוסף לכך, אנו נמצאים בתהליך תכנון ופיתוח של רובוט המשלב הזנה של מזון יבש יחד עם מזון חי (ארטמיה) כדי לענות באופן מלא על כל צרכי הזנת הדגים (דגי נוי ודגי מאכל  בשלבי הגידול הראשונים - האטצ'רי).

GET YOUR QUOTE TODAY

Thanks for submitting.

Kibbutz Samar, D.N Eilot, 8881500, ISRAEL.