ליזמטר ערדום2.JPG
אקוודור 3.jpg
underground lysimeter carrot .JPG

ליזימטרים
(על קרקעיים/ תת קרקעיים)

ליזימטר הוא כלי מחקר ייחודי במינו, המאפשר מעקב אחר צריכת המים היומית של צמח, וקבלת מידע מדויק על יחסי הגומלין האופטימליים שבין הצמח, המים, הקרקע והאטמוספירה.

מדובר במערכת סגורה, המורכבת ממיכל מלא באדמה שבה שתול צמח, וסביבו מותקנים מכשירי מדידה שונים. המיכל מותקן על גבי משקל, ומחובר באמצעות צנרת למערכות השקיה ודישון מבוקרות מחשב.

ניתן לראות את הליזימטרים שלנו במו"פ ביטבתה, בשדה בוקר, במכון וולקני, בגילת ובעוד מקומות רבים.

אופן הפעולה

המערכת מדמה את תנאי הגידול, כולל השקיה וניקוז של צמח הגדל במטע או שדה, באופן המאפשר ניטור מלא של משק המים שלו. הניטור כולל איסוף מידע על אספקת המים והדשן, וכן מידע על המים המתנקזים מתחת לבית השורשים, ועל שינויים במשקל הכולל של הצמח עם בית השורשים שלו.

באופן זה, ניתן לעקוב במדויק אחר צריכת המים היומית של הצמח במשך כל שעות היממה, תוך בקרה על רמות הדישון, רמת מליחות המים ועוד. ניתן לצפות בזמן אמת בנתוני הליזימטר, ואף לעדכנם בשליטה מרחוק.

החוקרים משתמשים במידע הנאסף מהליזימטר בשילוב עם מידע אקלימי (למשל רמת אידוי יומית), מידע נוסף על הצמח (למשל: שטח העלווה שלו)  ועם מידע ספציפי על סוג הגידול, סוג הקרקע ואיכות המים - כדי לפתח מודלים אופטימליים של השקייה ו/או דישון המתאימים לגידולים שונים. מכאן נגזרות גם המלצות למגדלים - כיצד להשקות ולדשן -לדוגמה  איזה כמויות ואיכויות של מים ודשן מתאימות בכל שלב התפתחותי או עונתי? מה המשטר המומלץ להשקיה? איך להשקות לפי דרישת הצמח, לא בעודף ולא בחוסר? איך הצמח יכול להתמודד עם רמות שונות של מליחות מים?

על הפיתוח

קריסטל ויז'ן התמחתה לאורך שנים רבות בפיתוח וייצור מגוון שלם של ליזימטרים מליזימטרים קטנים של 10 ליטר ועד ליזימטרים ענקיים של 25 טון. הליזימטר מהווה את חוד החנית של מוצרי החברה. הוא פותח לאורך עשרות שנים של התמחות, בהן בנתה החברה מאות של ליזימטרים בארץ ובעולם.

מערכת ליזימטרים מגיעה במבחר סוגי התקנה ע"פ צרכי הלקוח: ליזימטר על קרקעי/ תת- קרקעי או בתנועה (קרוסלה).

בתמונות ניתן להבחין במספר ניסויים בסוגים שונים של ליזמטירים ובגידולים שונים: גזר, חיטה, עגבניות, תמרים, הדרים.

ניתן להבחין ניסוי ייחודי לשמו נבנתה מערכת בו שורשי ההדרים מפוצלים, בכדי לבדוק השפעות השקייה ודישון בגידול שורשים בעץ.

למידע נוסף על מערכות ליזמטרים שהקמנו במו"פ ערבה דרומית ומערכת ליזימטרים בשדה שהקמנו עבור ד"ר מורן סגולי

למידע נוסף על מערכת ליזמטרים בגפנים שהקמנו עבור מחקר של ד"ר ישי נצר

DJI_0055.JPG
אקוודור 12.JPG
 
IMG_2295.JPG